Witamy na blogu Euroguidance! Parę słów o tym, czego możesz się spodziewać po naszych tekstach
Doradztwo zawodowe to temat rzeka, a zarazem dziedzina, w której jest wiele niejednoznaczności. Wybór odpowiedniej ścieżki kariery zawodowej nie jest działaniem matematycznym. To samo odnosi się do jej przebiegu.
Uważamy, że dobrą analogią dla szeroko rozumianego doradztwa zawodowego może być psychoterapia (oczywiście z zachowaniem wszelkich proporcji). Doradca, który oferuje gotowe rozwiązanie albo wręcz mówi klientowi, co powinien zrobić, to najczęściej przysłowiowy szarlatan. W tej branży chodzi bowiem o to, aby rozwijać u klienta świadomość i poszerzać jego perspektywy. Ostateczna decyzja zawsze należy do Ciebie, a nie do doradcy, choćby nie wiadomo jak wykwalifikowanego.
Czego dowiesz się, czytając nasz blog?
Wcześniej była mowa o „szeroko rozumianym” doradztwie zawodowym i tego będziemy się trzymać. Część artykułów będzie więc pisana z perspektywy klienta, ergo kogoś, kto szuka poradnictwa zawodowego. Tematy będziemy dobierać tak, abyś czytając nasze teksty, wyniósł z nich przede wszystkim dwie wartości:
- Konkretną, merytoryczną wiedzę, dającą się ująć w języku precyzyjnych pojęć.
- Nowy sposób i kierunek myślenia. Nie wszystko, co wartościowe, musi być przekładalne na język logiki. Czasami umiejętnie postawione pytanie daje nam więcej niż skonkretyzowana odpowiedź.
Jaki stąd wniosek? Kiedy będziemy tworzyć teksty z perspektywy „zwykłej” osoby, nie będziemy udawać, że znamy odpowiedzi na wszystkie pytania, ponieważ na niektóre spośród możliwych pytań po prostu nie da się odpowiedzieć w sposób rozstrzygający i bezapelacyjny. Zależnie od Twojego wieku, sytuacji osobistej, doświadczenia czy profilu psychologicznego, możesz pytać samego siebie: „kim chcę być? Jaka praca mnie satysfakcjonuje? Jaki jest mój potencjał? W jakim zawodzie będzie się czuł najlepiej?” Każde z tych pytań ma kardynalne znaczenie i warto je sobie zadawać. Odpowiedzi na te pytania nie mogą być jednak co najwyżej naświetlaniem kolejnych perspektyw, dzięki którym Twoja samoświadomość będzie stawała się coraz bogatsza. Filozof Karl Jaspers słusznie i pięknie pisał:
„Nie wiemy i nigdy nie będziemy wiedzieć, czym, jako całość, jest świat, w którym znajdujemy siebie, skąd się on wywodzi i dokąd zmierza. Ale już dzięki tym pytaniom człowiek osiąga nową postawę wewnętrzną”.
W obecnych realiach, w warunkach płynnej nowoczesności, niewiele jest rzeczy pewnych, i dotyczy to również obszaru zawodowego. Pożądane wydaje się traktowanie samego siebie jako zawsze otwartego projektu, który nigdy nie przestaje się rozwijać, nie zaś jako czegoś już definitywnie skończonego i zastygłego w określonej formie. Realia premiują elastyczność i otwarty umysł, i wszystko przemawia za tym, że w nadchodzących czasach sprawy będą jeszcze wyraźniej podążać właśnie w tym kierunku.
Ale planujemy też coś dla specjalistów…
Perspektywa osoby poszukującej pracy, doradztwa zawodowego, myślącej nad wyborem szkoły czy studiów to jedno. Naszą ambicją jest jednak stworzenie prawdziwego uniwersum wiedzy, w którym każdy znajdzie szufladkę z treściami, które okażą się dla niego przydatne, wartościowe oraz interesujące.
Znacząca część tekstów zamieszczanych na blogu będzie więc adresowana do specjalistów: doświadczonych doradców zawodowych, początkujących doradców zawodowych, ale też przyszłych doradców zawodowych. Będziesz więc poznawać najnowsze i najciekawsze trendy w branży; czytać nasze poradniki; dowiadywać się o najbardziej interesujących szkoleniach offline oraz online; czytać recenzje najlepszych publikacji książkowych na temat doradztwa oraz wiele, wiele więcej.
Dopiero zaczynamy, ale nasze plany już teraz są zamierzone na wiele miesięcy tworzenia i publikowania contentu, obejmującego dziesiątki dziedzin oraz setki najróżniejszych tematów: od tych ogólnych i w pełni zrozumiałych także dla laika, aż po treści stricte specjalistyczne, przeznaczone dla osób profesjonalnie zajmujących się doradztwem zawodowym.